Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 04 05

Kad vaikų gydytojas nekeltų baimės: patarimai tėveliams

Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams

5 min. skaitymo

Kad vaiku gydytojas nekeltu baimes

Neretai apsilankymai pas gydytojus ne vienam vaikui kelia baimę – vos pamatęs baltą chalatą vaikas pravirksta ar ima slėptis už tėvų. Kodėl atsiranda ši baimė, kaip ją sumažinti ir užtikrinti, kad vaikų gydytojas asocijuosis su maloniomis emocijomis ir vizitas pas jį bus sklandus bei malonus? Apie tai kalbamės su medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ vaikų gydytoja Agnija Vaščiūnaite.

Iš kur atsiranda vaikų baimė gydytojams?             

Vaikų ligų gydytoja teigia, jog baimė gydytojams susiformuoja, kai vizitas pas juos vaikui siejasi tik su nemaloniomis, skausmingomis patirtimis, tokiomis kaip skiepai, įvairūs tyrimai. Dažnai tėvai vaikui nepaaiškina, kas vyks apsilankius pas gydytoją, kas bus daroma vienos ar kitos procedūros metu.

„Vaiko baimė gydytojams tik sustiprėja, jei vizitas pas juos, tyrimai naudojami kaip drausminamoji priemonė ar pasekmė, jei vaikas neklausys ar nedarys, kas liepiama“, – sakė vaikų gydytoja A. Vaščiūnaitė.

Kodėl svarbu vaiką išmokyti nebijoti gydytojų?    

Išmokyti mažą vaiką nesibaiminti gydytojų svarbu dėl kelių aspektų. Pirma, atsikratęs šios baimės, jis mieliau lankysis gydymo įstaigoje tiek susirgęs, tiek profilaktiškai. O tai, pasak vaikų daktarės, svarbu prižiūrint vaiko augimą, sveikatą ir stengiantis kiek įmanoma anksčiau pastebėti galimas problemas bei užkirsti joms kelią.

vaikų gydytoja Agnija Vaščiūnaite

„Kitas labai svarbus dalykas, dėl ko reikia išmokyti vaiką nebijoti gydytojų, yra tai, jog tokiu atveju labiau tikėtina, kad jis tėvams pasisakys atsiradus bet kokiam negalavimui ar neaiškumams, bus galima anksčiau reaguoti pasireiškus net menkiausiems ligos simptomams“, – patikino vaikų gydytoja A. Vaščiūnaitė.

Galiausiai, nesusitvarkius su gydytojų baime vaikystėje, ji gali lydėti ir suaugus, dėl to neretai žmogus pavėluotai kreipiasi į medikus, kai pasireiškia pirmieji lėtinių ligų simptomai. Tokiu atveju, pasak specialistės, būna prastesnė simptomų kontrolė ir atitinkamai pablogėja gyvenimo kokybė.

Patarimai, kurie padės sumažinti vaiko baimę gydytojams        

Vaikų ligų gydytoja pasidalino keliais patarimais, į kuriuos atsižvelgę tėvai galėtų padėti vaikui sumažinti baimę gydytojams:

  • Pasišnekėkite su vaiku apie būsimą gydytojo vizitą. Aptarkite, kas gali būti atliekama vizito metu, koks jo tikslas. Jaunesniems pacientams galėtų būti naudingos knygos ar filmukai apie daktarus, žaidimas su tėvais namuose (pradžioje tėvai žaidimo forma „apžiūri vaiką“, po to vaikas „apžiūri“ tėvus). Mažiems vaikams nėra savaime aišku, kur ir kokiu tikslu keliaujate, o kai pradeda kūną liesti nepažįstamas žmogus, vaikui pasidaro baisu.

Paruoškite vaiką apsilankymui pas gydytoją

  • Skatinkite vaiką išsakyti, kas jį neramina dėl ateinančio vizito. Pasistenkite atsakyti į vaiko klausimus, pvz., jei žinote, kad bus skiepai ar tyrimai, aptarkite procedūrą su vaiku, koks galėtų būti veiksmų eiliškumas ir pan.
  • Rinkitės gydytoją, kuriuo pasitikite. Vaikai jaučia tėvų nerimą ir patys pradeda labiau nerimauti, tad jei jausitės saugiai ir į vizitą ar tyrimus reaguosite pozityviai, tikėtina, kad vaikas taip pat n
  • Leiskite vaikui pasiimti mėgstamiausią žaislą. Vaikui bus ramiau turint daiktą, kuris simbolizuoja saugumo jausmą. Taip pat galima paprašyti, kad vaikų daktaras pradžioje apžiūrėtų žaislą. Taip vaikui bus aiškiau, kas bus jam daroma.

Leiskite vaikui pasiimti žaislą pas gydytoją

  • Nepraleiskite profilaktinių vizitų. Retkarčiais reikia ateiti į paprastą apžiūrą, apsiprasti su klinikos aplinka, gydančiu gydytoju.
  • Po vizito ir procedūrų nepamirškite pagirti vaiko už drąsą. Patikinkite, kad vaikui puikiai sekėsi, net jei ne viskas vyko taip, kaip tikėjotės.
  • Nemeluokite vaikui, kad važiuojate kažkur kitur. Tokia „staigmena“ sustiprina vaiko nežinomybę ir nepasitikėjimą, skatina baimę.
  • Negrasinkite gydytojo vizitais ar procedūromis. Naudojant grasinimus kaip auklėjimo priemonę, efektas yra labai trumpalaikis. Be to, labiau skatinamas vaiko gėdos jausmas vėl susirgus, mat jam atrodys, kad padarė kažką ne taip ir dėl to susirgo.

Vaikų gydytojui kelkite aukštus reikalavimus!       

„Be vaiko paruošimo namuose, taip pat labai svarbu rinktis gydytoją, kuris mokėtų bendrauti su vaiku, sukurtų saugią ir draugišką aplinką, į kurią mažasis pacientas noriai grįžtų. Dažniausiai vaikų gydytojas turi įgūdžių, kaip įtraukti vaiką į apžiūrą, sudominti, kad jis maksimaliai atsipalaiduotų (kiek tai leidžia vaiko būdas ir aplinkybės), kad vizitas būtų naudingesnis ir mažiau skausmingas ar nemalonus“, – teigė gydytoja A. Vaščiūnaitė.

Vaiku gydytojas patikrina sveikatą be streso

Vaikų daktarė atkreipė dėmesį ir į tai, jog ne mažiau mažyliui svarbi draugiška aplinka klinikoje, pavyzdžiui, „Hila“ šeimos medicinos centre yra vaikų kampelis, kuriame galima pabūti prieš vizitą ar po jo, yra žaislų, kurie patiks didžiajai daliai mažųjų pacientų.

Be to, šioje klinikoje įprastai eilių nėra – vaikų gydytojas jus priims tą pačią ar kitą dieną, kai kreipiatės.

„Palyginus su valstybinėmis gydymo įstaigomis, privačioje klinikoje yra numatytas ilgesnis konsultacijos laikas, o tai jau didelis privalumas, nes vaiko apžiūra gali vykti jo tempu, yra laiko išsamiai aptarti vaiko būklę, atsakyti į tėvų klausimus“, – paaiškino „Hila“ vaikų gydytoja A. Vaščiūnaitė.

Dažniausiai yra galimybė instrumentinius tyrimus skirti tą pačią dieną, todėl daug ką galima atlikti vieno vizito metu. Ne mažiau svarbu ir tai, jog kraujo tyrimai šioje klinikoje atliekami itin greitai. Prireikus yra galimybė tam tikrus tyrimus atlikti iš to paties mažojo paciento kraujo, vadinasi, nebereikia kraujo imti pakartotinai.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi!

Registruokitės kosnultacijai