2009 08 14
Prieš mokyklą – profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas
Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams
3 min. skaitymo
Vasara bėga greitai, nenumaldomai artėja rugsėjo pirmoji. Vaikai per vasarą ūgtelėjo ir sustiprėjo. Privalomas sveikatos tikrinimas – tai puiki galimybė įsitikinti, ar vaikai yra sveiki.
Apie vaikų sveikatą kalbame su Medicinos diagnostikos centro gydytoja pediatre, turinčia 21 metų šios srities darbo patirtį, Lilija Žirguliene.
– Gydytoja, kodėl privalomas vaikų sveikatos tikrinimas prieš mokyklą yra svarbus?
– Neretai pasitaiko, kad privalomas sveikatos tikrinimas prieš mokyklą kai kuriems vaikams yra vienintelė galimybė bent kartą per metus būti atidžiai apžiūrėtiems gydytojo. Tėveliai dažnai negali pamatyti tų sveikatos sutrikimų, kuriuos nustato gydytojas specialistas. Įvertiname vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Medikas jau plika akimi pastebi tokius kūno defektus kaip sąnarių, judamojo aparato sutrikimai. Išklausę nusiskundimus, atlikę tyrimus, jei reikia, vaikus siunčiame pas specialistus. Medicinos diagnostikos centre dirba įvairių specialybių vaikų gydytojai: alergologai, oftalmologai, kardiologai, ortopedai traumatologai ir kt.
– Į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį?
– Pirmiausia norėčiau priminti, kad kartą per metus netgi, atrodo, visiškai sveikam vaikui būtina atlikti kraujo ir šlapimo tyrimą.
Taip pat labai svarbu patikrinti akis, nes joms mokykloje tenka pagrindinis krūvis. Reikia daug skaityti, rašyti, piešti, dirbti kompiuteriu. Krūvis akims kasmet didėja. Nuo regėjimo priklauso ne tik tai, kuriame suole ir eilėje bus pasodintas vaikas, bet ir jo gera savijauta bei mokslo pasiekimai. Tokios dažniausiai pasitaikančios regėjimo ydos kaip trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas yra pagrindinės akių nuovargio priežastys. Akių nuovargis gali sukelti galvos ir akių skausmą, vaizdo liejimąsi, dvejinimąsi, galvos svaigimą ir net pykinimą. Vaikas, kuris blogai mato užrašus lentoje, nuolat kovoja su vaizdo liejimusi, ima prasčiau mokytis.
Neretai vaikas pats nesuvokia, kad blogai mato, ypač jei sutrinka vienos akies regėjimas.
– Kokių nusiskundimų dažniausiai tenka išgirsti gydytojui pediatrui?
– Dažniausiai vaikus kankina įvairios alergijos, virškinimo sutrikimai. Tėvams didelį nerimą kelia besiformuojanti ydinga moksleivių laikysena. To priežasčių yra daugybė: knygų prikrauti krepšiai, nepatogūs suolai, nuolatinis sėdėjimas prie televizoriaus ar kompiuterio, per mažai judama ir sportuojama. Ypač svarbu laiku atkreipti dėmesį į vaiko laikysenos sutrikimus intensyviuoju augimo periodu: mergaičių – 4–6 ir 11–14 m., berniukų – 6–8 ir 13–16 m. Laiku negydomi tokie sutrikimai gali sukelti krūtinės ląstos ir stuburo deformacijas, tarpslankstelinio disko išvaržas, osteochondrozę, artrozes ir kitus negalavimus.
– Dažnai tėvai neturi laiko net pasikalbėti su vaiku, o tuo labiau pastebėti netaisyklingos jo laikysenos. Kaip laiku įžvelgti savo vaiko kūno pakitimus?
– Nedidelius defektus nepatyrusia akimi sunku įžvelgti, todėl mes ir prašome, kad bent kartą per metus tėvai atvestų vaikus pas gydytoją. Jei vaikas niekuo nesiskundžia, dar nereiškia, kad jis auga visiškai sveikas.
– Kalbama, kad jūsų paminėti virškinimo sutrikimai yra šių dienų moksleivių bėda. Kaip jos išvengti?
– Nereguliari mityba, įtampa – tai priežastys, dėl kurių tokie sutrikimai išsivysto. Tėvai turėtų pasidomėti, ką ir kaip valgo jų vaikai, kam išleidžia kišenpinigius. Svarbu kalbėtis su vaiku, paaiškinti, kokią žalą organizmui daro greiti užkandžiai, kuriuos jis taip mėgsta.
– Pas jus tikriausiai ateina ir nemažai nutukusių vaikų?
– Nutukusių vaikų daugėja. Nutukimą sąlygoja endokrininė patologija, paveldimumas, bet kur kas dažniau – blogi maitinimosi ir judėjimo įgūdžiai. Medicinos diagnostikos centre dirba gydytoja dietologė, kuri konsultuoja vaikus ne tik sveikos ir dietinės mitybos klausimais, bet ir dėl valgymo sutrikimų. Laikytis dietos – nelengvas darbas. Tėvai turi aukoti savo laiką: gaminti sveikus, šviežius patiekalus, virti sriubas. Mes vieni, be tėvų pagalbos, nieko nepadarytume. Gaila, kad ne visi tai supranta...
– Labai svarbu, kad gydytojas pediatras, pas kurį patenka vaikas, jo nenuviltų, neišgąsdintų. Kokią svarbą sėkmingam gydymui turi tarpusavio santykiai?
– Pirmiausia išskirčiau pasitikėjimą tarp gydytojo, vaiko ir vaiko tėvų. Kai vaikai dėl amžiaus patys dar negali suteikti patikimos informacijos, mes daug kalbamės su tėvais, aiškinamės ir diskutuojame. Gydytojams labai svarbūs įvairiausi vaiko gyvenimo, jį supančios aplinkos faktoriai. Jų nustatymas ir analizė daug prisideda prie tikslios diagnozės. Paaugliai jau patys gali suteikti gydytojui reikiamos informacijos.
Esu įsitikinusi, kad sveikas vaikas – tai sėkmingo bendradarbiavimo tarp vaiko, tėvelių ir mediko rezultatas.