Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2016 04 17

Vaikų liga, kurią išduoda ilgas kraujavimas ir mėlynės

Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams

3 min. skaitymo

Vaiku liga kuria isduoda ilgas kraujavimas ir melynes

Kiekvienų metų balandžio 17 dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė hemofilijos diena. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų gydytoja hematologė Valentina Daugelavičienė ragina tėvelius atkreipti dėmesį į pavojingus šios ligos simptomus ir nedelsti. Kuo anksčiau nustatoma liga ir laiku pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė išvengti sunkių komplikacijų ir gyventi visavertį gyvenimą.

V. Daugelavičienės teigimu, praktika rodo, kad sunkios formos hemofilija dažniausiai nustatoma kūdikystėje, tad tėvai, pastebėję ilgalaikį kraujavimą iš kūdikio virkštelės, po skiepo ar kraujo paėmimo tyrimui susidariusias dideles mėlynes, turėtų nedelsti ir pasikonsultuoti su vaikų gydytoju hematologu. 

Lietuvoje užregistruoti 152 asmenys, sergantys hemofilija, iš jų – 48 vaikai iki 18 metų. Hemofilija yra reta, įgimta kraujo liga, paveldima su X chromosoma, ja sergama visą gyvenimą. Ligą sukelia VIII kraujo krešėjimo faktoriaus (hemofilija A) arba IX krešėjimo faktoriaus (hemofilija B) trūkumas. Pagrindinis simptomas – sunkiai stabdomas kraujavimas patyrus net ir nesunkią traumą. Sergantieji hemofilija neturi pakankamai tam tikro krešėjimo faktoriaus, o ligos sunkumo laipsnis priklauso nuo trūkstamo krešėjimo faktoriaus kiekio.

Hemofilija skirstoma į lengvą, vidutinę ir sunkią. Lengva ligos forma gali būti diagnozuojama vėlesniame amžiuje, kai ilgalaikį kraujavimą išprovokuoja trauma, pavyzdžiui, vaikas įsipjauna į pirštą ir ilgai kraujuoja.

Gydymas užkerta kelią komplikacijoms

V. Daugelavičienės teigimu, svarbu atkreipti dėmesį, kad ankstyva hemofilijos diagnostika užkerta kelią savaiminiam kraujo išsiliejimui į sąnarius ir kitus organus. Įtarus hemofiliją, rekomenduojama kreiptis į vaikų gydytoją hematologą ir atlikti kraujo tyrimą bei koaguliogramą. „Centre galima atlikti visus reikiamus tyrimus, kurie galėtų patvirtinti arba paneigti kraujo krešėjimo ligas. Nustačius priežastį, tėvai galės jaustis saugūs dėl vaikučio sveikatos“, – patarė V. Daugelavičienė. Jei atliekant tyrimus randama pakitimų, tiriama, kokio krešėjimo faktoriaus trūksta, ir skiriamas atitinkamas gydymas. Jei ši liga laiku negydoma, sąnariuose kaupiasi kraujas, kuris ardo jų paviršių ir juos deformuoja, tad sutrinka vaiko judėjimo veikla ir vystymasis.

„Per ilgametę savo darbo praktiką mačiau, kaip keitėsi hemofilijos diagnostika ir gydymas, kaip buvo įdiegta profilaktika. Mes sparčiai žengiame pirmyn, ligos gydymo progresas išties didelis. Dabar pacientas, gavęs pirminį profilaktinį gydymą, gali gyventi visavertį gyvenimą kaip ir visi kiti“, – pasakojo V. Daugelavičienė. Profilaktika (kraujavimo prevencija), Lietuvoje įdiegta 2007 metais, labai svarbi kiekvienam, sergančiam hemofilija. Profilaktika – tai planuotas ir reguliarus trūkstamo krešėjimo faktoriaus kiekio papildymas. Taip palaikoma krešėjimo faktoriaus kraujyje koncentracija ir užkertamas kelias kraujo išsiliejimui.

Atsakymą randa hematologo kabinete

Hemofilija beveik be išimties serga berniukai, o mergaitės yra ligos nešiotojos. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad yra ir kitų kraujo krešėjimo ligų, kai stebimas ilgalaikis kraujavimas, ir kuriomis serga tiek mergaitės, tiek berniukai, pavyzdžiui, von Wilebrando liga, VII faktoriaus stoka. V. Daugelavičienė skatina tėvus atkreipti dėmesį, kad pavojų merginų sveikatai kelia ir gausios menstruacijos, kurių priežastis gali būti kraujo krešėjimo sutrikimas. Būna ir tokių atvejų, kai pagalbos kreipiamasi į gydytoją ginekologą, tačiau jis neranda ilgo ir gausaus kraujavimo priežasties. Tuomet patariama pasikonsultuoti su vaikų gydytoju hematologu.

Gydytoja pataria nedelsti ir kreiptis į hematologą įtarus, kad mažylis serga mažakraujyste. Dažniausi simptomai – sumažėjęs apetitas, išblyškusi oda, slenkantys plaukai, susilpnėję nagučiai. Dar pavojingesnis kraujo ligų simptomas – padidėję limfmazgiai.

„Gaila, kad tėvai dažnai delsia, nes būtent šis simptomas įspėja apie piktybines ligas“,  – pabrėžė V. Daugelavičienė. Tad rekomenduojama profilaktiškai tikrinti vaikučių sveikatą bent kartą per metus, taip pat atlikti kraujo tyrimus, kurie yra pagrindinis informacijos šaltinis kraujo ligoms nustatyti.

Stebėti, reaguoti, nedelsti – tai svarbiausia, ką galime padaryti dėl savo vaikų. Kiekvienam pacientui, turinčiam krešėjimo sistemos sutrikimų ar sergančiam kitomis kraujo ligomis, gali būti suteiktas reikiamas gydymas ir išvengta komplikacijų, kad vaikai sėkmingai vystytųsi, augtų ir dalyvautų visuomeniniame gyvenime.

Vaikų  gydytoja hematologė V. Daugelavičienė specializuojasi onkohematologijoje gydant gerybines ir navikines kraujo ir limfos ligas. 1992–2015 m. V. Daugelavičienė dirbo Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos skyriuje. Nuo 2016 m. dirba Medicinos diagnostikos ir gydymo centre gydytoja hematologe. Gydytoja nuolat tobulinasi tarptautinėse hematologų konferencijose ir kursuose.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.