Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2016 08 01

Vaikų sveikata: ką svarbu laiku pastebėti?

Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams

4 min. skaitymo

Vaiku sveikata ka svarbu laiku pastebeti

Tėvams nieko nėra baisiau nei serganti jų atžala. Tad nieko nuostabaus, kad vis daugiau rūpestingų tėvelių vaikų sveikatą linkę patikrinti ne tik užpuolus ligai ar dėl būtinybės nunešti pažymą mokymo ar ugdymo įstaigai.

Štai Vilniaus V.Grybo gatvėje įsikūrusiame Medicinos diagnostikos ir gydymo centre nuolat galima sutikti tėvelių, atvykusių patikrinti savo vaikų sveikatos.

Kai kurie jų atvyksta ir iš svetur, nes žino, kad šiame centre konsultuoja ne tik vaikų ligų gydytojai pediatrai, bet ir vaikų gydytojai specialistai: alergologai, vaikų kardiologai, oftalmologai, gastroenterologai ir kiti.

Centre galima ne tik konsultuotis su specialistais – čia atliekami ir visi reikalingi tyrimai.

Tad kokios ligos kamuoja šiuolaikinius vaikus? Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja pediatrė Neringa Umbrasienė pažymėjo, kad vaikų ligos, ypač lėtinės, neretai priklauso nuo jų amžiaus.

Pavyzdžiui, kūdikius iki vienų metų gydytojai N.Umbrasienei dažnai tenka nukreipti pas centre dirbančius vaikų alergologus, nes tokio amžiaus vaikus neretai kamuoja įvairios alergijos ir odos bėrimai.

„Kai kūdikio veidas, lenkiamieji kūno paviršiai ar visas kūnas išbertas, oda yra išsausėjusi ar pleiskanojanti, taip pat jeigu vaikas dažnai ir gausiai atpylinėja ir viduriuoja, būtina vaikų alergologo konsultacija ir alergologiniai tyrimai“, – pataria gydytoja pediatrė N.Umbrasienė.

Tėvai turėtų kreiptis į medikus ir pastebėję, kad jų kūdikis laiku nesivarto, nesėdi, neguguoja, nesišypso ar neužmezga akių kontakto. Ypač tai svarbu, jei buvo komplikuotas nėštumas ar gimdymas. Pastebėjusi tokius raidos sutrikimus, gydytoja mažuosius pacientus nukreipia pas vaikų neurologą.

1–5 metų mažylius dažnai užklumpa sloga, ausų uždegimas, miegodami jie knarkia. Pasitaiko, kad vėluoja tokio amžiaus vaikų kalbos raida. Visais atvejais būtina gydytojo otorinolaringologo konsultacija.

„Reikėtų susirūpinti, jei 2 metų vaikas nekalba žodžių junginiais, nežaidžia funkcinių žaidimų, pavyzdžiui, nevaizduoja, kad siurbia siurbliu, kalba telefonu, važiuoja mašinėle, vyresnis vaikas nežaidžia vaidybinių žaidimų su lėlėmis, mašinėlėmis, kai pats vaizduoja žmogų vorą ar princeses“, – pataria gydytoja.

Dažnai 1–5 metų vaikams pasireiškia ir bronchų astma.

„Jei vaikas daugiau nei 5 kartus yra sirgęs obstrukciniu bronchitu, kai daug kosti, būna sunku kvėpuoti, pailgėja iškvėpimas, reikalinga vaikų pulmonologo konsultacija“, – teigia pediatrė. 2 nuotr. Gydytoja N.Umbrasienė kviečia tėvelius būti atidesnius savo atžaloms, kad laiku būtų pastebėtos ir išspręstos atsiradusios sveikatos problemos.

Šiek tiek vyresniems vaikams, dažniausiai iki 7 metų, atsiskleidžia laikysenos bėdos ir plokščiapadystė. „Susirūpinti dėl plokščiapadystės reikėtų, jei 5–6 metų vaikui stovint pėdų vidinis kraštas virsta į vidų ar netaisyklingai nudėvimi batai. Įtarus plokščiapadystę ar netaisyklingą laikyseną reikėtų konsultuotis su vaikų ortopedu-traumatologu, nes tokio amžiaus vaikams būna augimo šuolis ir laikysena neretai tampa netaisyklinga“, – pataria gydytoja N.Umbrasienė.

Nėra gerai, jei vaikas po ketvirtojo gimtadienio dienomis nelaiko šlapimo, o po penktojo – naktimis, mažylis nespėja nueiti į tualetą arba jam yra dažnos šlapimo organų infekcijos. Gydytoja N.Umbrasienė tokiais atvejais nukreipia savo mažuosius pacientus pas vaikų nefrologą.

Tokio amžiaus berniukams pasitaiko ir apyvarpės angos susiaurėjimas – fimozė. Gydytoja rekomendavo kreiptis į vaikų urologą, jeigu tėvai pastebi, kad berniukui sunku šlapintis, šlapinantis išsipučia apyvarpės maišelis, o pasišlapinus iš jo lašais varva šlapimas. Taip pat būtina specialisto konsultacija, jeigu berniukui būna dažni apyvarpės uždegimai ir net sulaukus 5 metų nepavyksta jos atitraukti.

Gydytoja pastebi, kad dažna ikimokyklinukų bėda yra ir vidurių užkietėjimas, nes būna, jog vaikai darželyje vengia tuštintis, o tėvai to nė nežino. Pradėjusius eiti į mokyklą vaikus ir paauglius neretai kamuoja virškinimo problemos.

„Jei vaikas dažnai skundžiasi pilvo ar krūtinės skausmais, pykinimu, vėmimu, pakitusiu apetitu, kosti naktį, reikėtų kreiptis į vaikų gastroenterologą“, – sako gydytoja N.Umbrasienė.

Dar viena dažna vaikus iki 18 metų kamuojanti bėda – nutukimas. Pastaraisiais metais pastebimas nutukusių vaikų skaičiaus didėjimas. Tai lemia netinkami mitybos įpročiai.

Vyresniems vaikams gresia ir nervinė anoreksija bei bulimija, netinkami maisto produktai gali sukelti ir įvairių virškinimo organų ligų, geležies stokos mažakraujystę, netgi protinio ar fizinio vystymosi sulėtėjimą.

Gydytoja N.Umbrasienė pastebėjo, kad vyresnius vaikus dažnai vargina ir galvos skausmai, kurių priežastis gali būti prasidėjusi migrena. Pasitaiko ir įtampos galvos skausmų, kuriuos sukelia stresas ir gyvenimo būdas. Tikslesnę negalavimų priežastį gali įvardyti tik vaiką apžiūrėjęs vaikų neurologas.

Didelė šiuolaikinių vaikų bėda yra ir netaisyklinga laikysena.

„Paaugliai sparčiai auga, daug laiko praleidžia sėdėdami mokykloje, prie kompiuterio bei išmaniųjų įrenginių, o tai formuoja netaisyklingą laikyseną, skatina stuburo iškrypimus, nulemia regėjimo sutrikimus “, – sako gydytoja N.Umbrasienė.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.