Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2020 12 14

Didžiosios šventės ir persivalgymas – kokie pavojai tyko prie šventinio stalo?

Virškinamojo trakto ligos

2 min. skaitymo

Didziosios sventes ir persivalgymas

Sakoma, didžiosios metų šventės lietuviams tradiciškai neatsiejamos nuo šventinių vaišių. Nors šiemet Kalėdas sutiksime kiek kitaip – ne tokiame gausiame artimųjų ir bičiulių būryje, vis tiek sėsimės prie jaukaus šventinio stalo. Kol planuojame, kokiais patiekalais palepinsime šeimos narius, gydytojai sako, kad svarbu nepamiršti ir persivalgymo pavojaus. Apie tai kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologe Skirmante Paškevičiūte.

Kai kuriais maisto ir gėrimų deriniais verčiau nepiktnaudžiauti

Pasak gydytojos gastroenterologės Skirmantės Paškevičiūtės, didžiausią pavojų virškinimo sistemai kelia riebaus maisto ir alkoholio derinys. „Kai prisivalgoma daug  kepto riebaus maisto ir šis dar gausiai užgeriamas alkoholiniais gėrimais, itin didelė apkrova tenka vienam svarbiausių virškinimo sistemos organų – kasai, todėl joje gali prasidėti ūmus uždegiminis procesas. Tai vadinama ūminiu pankreatitu arba ūminiu kasos uždegimu, kuris yra rimta būklė, reikalaujanti medikų dėmesio“, – sako gydytoja gastroenterologė.

Gydytojos teigimu, apie ūminį pankreatitą išduoda intensyvus, juosiantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje. Valgymas ar gėrimas šį skausmą paprastai tik sustiprina. Daugelis šia liga susirgusiųjų taip pat skundžiasi pykinimu ir vėmimu. Priklausomai nuo sunkumo, liga gali pasireikšti ir minimaliais kasos uždegimo simptomais, ir labai sunkia eiga.

Atsakingiau vaišintis derėtų ir sergantiems virškinimo sistemos ligomis

Paškevičiūtė atkreipia dėmesį, kad atsakingiau vaišintis turėtų ir sergantys lėtinėmis virškinamojo trakto ligomis.

„Daug sunkiai virškinamo, riebaus maisto gali išprovokuoti ir jau esamų lėtinių virškinamojo trakto ligų paūmėjimą, pavyzdžiui, lėtinio pankreatito ar gastroezofaginio refliukso ligos. Atsakingiau mėgautis šventinėmis vaišėmis turėtų ir turintys tulžies pūslės sutrikimų, pavyzdžiui, tulžies pūslės akmenligę ar kai ši jau pašalinta dėl akmenligės. Tokiems žmonėms reikėtų vengti riebaus, kepto, rūkyto maisto, riebių padažų, įvairių riebių desertų, saldumynų, taip pat šviežių mielinių kepinių. Sergantys gastroezofaginio refliukso liga, norėdami išvengti šios ligos paūmėjimo, turėtų vengti skrudintų, keptų, rūkytų mėsos gaminių, marinuotos žuvies, konditerijos gaminių su riešutų, aguonų įdarais, citrusinių vaisių“, – vardija gydytoja gastroenterologė.

Norint išvengti persivalgymo – vaišintis  po truputį

Bene svarbiausia šventinio valgymo taisyklė, pasak gydytojos gastroenterologės S. Paškevičiūtės, yra vaišintis neskubant, su pertraukomis ir po truputį. „Nereikėtų iš karto pulti greitai ir daug ragauti visų šeimininkės paruoštų patiekalų. Jais mėgautis geriau pamažu, po truputį paragaujant įvairių patiekalų, tarp valgymų darant pertraukėles. Labai gerai ir periodiškai pakilti nuo stalo, šiek tiek pajudėti, jei yra galimybė, pasivaikščioti“, – sako S. Paškevičiūtė.

Persivalgius – pasivaikščioti

„Pajutus, kad skrandis jau pilnas, o galbūt ir persivalgėte, derėtų padaryti pertraukėlę, pakilti nuo stalo, pasivaikščioti ar kitaip pajudėti. Jei tai vis tiek nepadeda ir toliau jaučiamas sunkumas, galima išgerti ir virškinimą skatinančių vaistų, pavyzdžiui, kasos fermentų“, – pataria gydytoja gastroenterologė.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.