2018 03 05
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL): priežastys, simptomai ir gydymas
Virškinamojo trakto ligos
5 min. skaitymo
Kas yra gastroezofaginio refliukso liga (GERL)?
Ar jums yra tekę persivalgyti ir pajusti nemalonų, deginantį rėmens skausmą už krūtinkaulio? O galbūt tenka su tuo susidurti kelis kartus per savaitę? Tokie požymiai verčia susirūpinti, kodėl virškinamasis traktas patiria sunkumus. „Nuolatinis rėmuo gali signalizuoti apie galimai užklupusią gastroezofaginio refliukso ligą (GERL) – lėtinę būklę, kai pažeidžiama stemplės gleivinė ir skrandžio turinys į stemplę patenka dažnai bei didėja atpilamas jo kiekis“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė.
Refliukso ligos priežastys
Sergamumas GERL pasaulyje kasmet vis didėja, ypač išsivysčiusiose Vakarų Europos, Šiaurės Amerikos šalyse. Tai – civilizuotų kraštų liga, kurios atsiradimui didžiausią įtaką turi:
- riebus ir aštrus maistas;
- kava;
- alkoholis;
- rūkymas;
- ilgalaikė nervinė įtampa;
- antsvoris;
- darbas, kai ilgą laiką būnama pasilenkus;
- nėštumas;
- dažnas vaistų vartojimas;
- nereguliarus ir skubotas valgymas;
- persivalgymas;
- vėlyvas valgymas.
Refliukso ligos simptomai
Tipiniais GERL simptomais yra laikomas atpylimas rūgščiu turiniu bei kamuojantis rėmuo, kuris atsiranda valgant skrandžio rūgščių išsiskyrimą skatinančius produktus. Organizmui skrandžio rūgštys yra naudingos, nes padeda suvirškinti maistą, tačiau jų perteklius virškinimo sistemą veikia neigiamai. Progresuodama liga gali pažeisti ir kitus organus, todėl pasitaiko ir netipinių simptomų, kurie gali parodyti, kad sergate GERL:
- lėtinis sausas kosulys;
- gerklės skausmas;
- bronchinė astma;
- gerklų pažeidimas;
- prikimęs balsas;
- krūtinės skausmas;
- pasunkėjęs ar skausmingas rijimas.
Kaip vienas iš netipinių simptomų taip pat įvardijamas dantų ėduonis ir pažeistas dantų emalis – negydoma GERL per ilgą laiką gali smarkiai pažeisti dantų apsaugą.
Kas gali sirgti GERL?
Ši virškinamojo trakto liga gali išsivystyti įvairaus amžiaus žmonėms, tiek vyrams, tiek moterims. Didžiausią įtaką GERL atsiradimui turi gyvenimo būdo įpročiai ir mityba, retais atvejais liga gali būti paveldima.
GERL išsivystymas vaikams
Gastroezofaginio refliukso liga gali pasireikšti ir mažiems vaikams ar kūdikiams. Pagrindinis požymis, parodantis galimą GERL išsivystymą yra labai dažnas vaiko vėmimas nepraėjus valandai po valgio. Verta nepamiršti, jog vaikas jauname amžiuje atpilinėti maistą gali gana dažnai. To priežastis – nevisiškai susiformavęs stemplės apatinėje dalyje esantis nedidelis vožtuvas, kuris leidžia maistui patekti į virškinamąjį traktą. Dėl šio vožtuvo į stemplę patenka skrandžio turinys, sukeliantis vėmimą. Visgi, jeigu vaikas po maisto ima vemti ypač dažnai, reikėtų susirūpinti dėl galimo GERL išsivystymo.
Prevencija ir refliukso ligos gydymas
Pasireiškus tipiniams GERL simptomams, pacientai neretai linkę gydytis patys ar klausti artimųjų patarimų. Gerai, jei laikantis tinkamo maitinimosi režimo GERL simptomai išnyksta, bet jei sutrikęs refliuksas vargina keletą dienų, labai svarbu laiku apsilankyti pas gydytoją gastroenterologą ir nelaukti, kol simptomai sukels rimtesnių sveikatos problemų.
Mitybos įpročių keitimas
Refliukso gydymas pradedamas nuo valgymo įpročių keitimo, norint sumažinti nemalonių ligos pojūčių atsiradimą ir išvengti gydymo vaistais. Šie mitybos ar gyvenimo būdo įpročių pakeitimai gali būti taikomi ir kaip prevencija, apsauganti nuo GERL išsivystymo. Dažnam su šia liga susiduriančiam iškyla klausimas: “Ko nevalgyti?”. Negalima pasakyti, jog tie patys produktai visiems vienodai iššaukia GERL, tačiau pastebima, jog tam tikras maistas ar gėrimai šios ligos išsivystymui turi didesnę įtaką. Pateikiame produktus, kurie dažniausiai skatina refliukso ligos išsivystymą:
- alkoholis;
- riebus ir aštrus maistas;
- rūgštūs gėrimai: apelsinų sultys, gazuoti gėrimai, raudonas vynas, kava;
- šokoladas;
- mėtos;
- pomidorai ir patiekalai su jais;
- patiekalai su actu;
- riešutai ir saulėgrąžos;
- švieži vaisiai ir daržovės;
- rauginti pieno produktai.
Be valgomų produktų, svarbus ir pats mitybos režimas ar tam tikri įpročiai, kurie gali prisidėti prie GERL išsivystimo, todėl patariama atkreipti dėmesį ne tik į tai ką valgote, bet ir kaip valgote.
Gyvenimo būdo įpročių keitimas
- Vakare valgyti ne vėliau kaip likus 2 val. iki miego.
- Vengti siaurų ir aptemptų drabužių, spaudžiančių diržų, nes tai skatina rėmenį.
- Palaikyti optimalų kūno svorį.
- Valgyti dažnai, po nedaug ir tai daryti reguliariai.
- Pavalgius negulėti horizontalioje padėtyje 2–3 val.
- Valgant sėdėti kuo įmanoma tiesiau, kad nebūtų apkrautas stemplės raukas.
- Vartoti šiltą maistą, nes šaltas ar karštas maistas skatina intensyvesnį skrandžio sulčių išsiskyrimą.
- Nepamiršti prieš valgį gerti vandens.
- Nepersivalgyti, nes tai skatina simptomų atsinaujinimą.
- Palaikyti imuninę sistemą skiriant laiko poilsiui, miegui ir sportui bei vartoti vitaminus.
- Miegoti lovoje, kurios galvūgalis pakeltas 10–15 cm, nes taip gerokai sumažėja maisto atpylimas iš skrandžio į stemplę.
- Nekelti sunkesnių nei 8–10 kg svorių, nes nuo to didėja skrandžio slėgis.
GERL gydymas vaikams
Susirūpinus dėl galimo GERL išsivystymo vaikui, būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris identifikuos refliukso ligos požymius ar atliks virškinamojo trakto tyrimą endoskopu. Dažnai refliukso ligos simptomams nuslopinti pakanka maisto produktų pakeitimo ar tam tikrų mitybos įpročių pokyčio. Pateikiame keletą naudingų patarimų:
- Kaip ir suaugusiajam, vaikui neduokite aštraus ar riebaus maisto, rūgščių gėrimų.
- Įpratinkite vaiką valgyti neskubant.
- Kūdikių po valgio iškart neguldykite, bent 30 minučių vaikas turėtų būti vertikalioje pozicijoje.
- Miegui paguldykite kūdikį ant nugaros ir pakelkite lovos galvūgalį bent 15 cm.
- Vaikas turėtų vakarieniauti likus daugiau nei 3 valandoms iki miego.
- Vaiką ar kūdikį maitinkite dažnai ir mažesniais kiekiais.
- Stebėkite, kad traukdamas pieną iš buteliuko arba žindomas, kūdikis negautų per daug oro.
Gydymas vaistais
Jei mitybos įpročių pakeitimas neduoda laukiamo rezultato ir yra jaučiami stiprūs ir dažni ligos simptomai, skiriamas gydymas medikamentais.
„Pirmo pasirinkimo vaistai yra protonų siurblio inhibitoriai (PSI). Tokį medikamentą gali paskirti tik gydytojas, išsamiai ištyręs pacientą, skyręs skrandžio endoskopinį tyrimą“, – sako A. Šiatkienė.
Nors šis tyrimas dažnai nėra malonus, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre endoskopiniai tyrimai, pacientui pageidaujant, gali būti atliekami nejautroje. Toks skrandžio tyrimas atliekamas labai greitai ir trunka vos kelias minutes, todėl pacientas nepatiria jokių nemalonių pojūčių.
Operacinis gydymas
Operacinis gydymas skiriamas tuomet, kai reikia sustiprinti antirefliuksinį mechanizmą. Pastaruoju metu atliekamos mažai traumuojančios laparoskopinės operacijos, vadinamos fundoplikacijomis. Jų metu sustiprinama apatinio stemplės rauko funkcija, sudarant mechaninį barjerą refliuksui. Tai puiki alternatyva ilgalaikiam palaikomajam PPI (protonų pompų inhibitorių) vartojimui. Palyginamųjų tyrimų duomenimis, po šios operacijos dauguma pacientų nepatiria ligos simptomų mažiausiai penkerius metus.
Kada pasveikstama nuo GERL?
Pravartu žinoti, jog gastroezofaginio refliukso liga yra lėtinė, todėl nuolatos reikės tinkamai prižiūrėti savo mitybos įpročius ar vartoti vaistus nemaloniems pojūčiams sumažinti. Jei GERL negydoma, galimos komplikacijos: obstrukcinis bronchitas, lėtinis laringitas, dantų emalio pažeidimas ar stemplės vėžys (vadinamoji Bareto stemplė, kai pakinta stemplės epitelis).
Iškilo daugiau klausimų? Manote, kad sergate GERL? Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai pasiruošę padėti atsakyti į visus kylančius klausimus. Užsukite pas mus ir mes padėsime išvengti sveikatos sutrikimų ir patarsime, kaip palaikyti sveiką gyvenimo būdą!