Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2012 03 05

Gyvenimo būdas ir pilvo skausmai – ryšys yra

Virškinamojo trakto ligos

4 min. skaitymo

Gyvenimo budas ir pilvo skausmai rysys yra

„Ryte pavalgyti dažniausiai nespėju, dieną - nėra kada,  o kartais jau ir nenoriu. Matyt, dėl streso. Kartais pykina ir ėda rėmuo. Užtat vakare atsiimu už visą dieną", - pasakoja 34 m. IT specialistas Jonas.

Yra žinoma, kad stresas gali sąlygoti daugybę žmogaus organizmo sutrikimų. Bet ar pilvo skausmas gali būti siejamas su stresine būsena? Atsakymas - taip. Jei nuolat jaučiate įtampą darbe ar namuose,  sąvoka „gaisras pilve"  gali tapti ne vien tik metafora.

Teigiama, kad sveikatą 20 proc. lemia genai, 20 proc. - aplinka, 10 proc. - sveikatos apsauga ir net 50 proc. - gyvenimo būdas. Kaip galime padėti sau esant virškinimo sistemos sutrikimams, o kada patartina kreipti į gydytojus, pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g., Vilniuje, gyd. gastroenterologė Dalia Gruslienė.

- Kas daro įtaką virškinimo sistemai?

- Mūsų sveikatos būklė priklauso nuo genetiškai paveldėtų organizmo savybių, aplinkos veiksnių ir gyvenimo būdo. Ligos prasideda įvairiai, kartais pačiais netikėčiausiais simptomais, kartais žmogui nieko nejaučiant, o simptomai pasireiškia tik išsivysčius sudėtingoms  komplikacijoms.

 Svarbūs virškinamojo trakto sutrikimų kaltininkai yra civilizuoto gyvenimo būdo palydovai: ilgalaikė nervinė įtampa, netinkama ir nereguliari mityba, žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholiniai gėrimai ir kt.), antsvoris, nepakankama fizinė veikla, įvairių vaistų vartojimas.

Dar prisideda didžiulis gyvenimo tempas: valgome automobilyje, bet ką ir bet kaip arba išvis nevalgome, visą dienos maisto normą suvalgome vakare, kimšdami viską iš eilės, iš karto pavalgę einame miegoti.

Todėl nėra ko stebėtis, kad dažnam nusilpsta imuniniai ir psichologiniai organizmo gynybos mechanizmai, sutrinka medžiagų apykaita, nervinė virškinamojo trakto reguliacija,prasideda įvairūs uždegimai, infekcinės, funkcinės ir  net onkologinės virškinamojo trakto ligos.

- Ar galime sau padėti?

- Padėti sau tikrai galime, ypač jauni žmonės, kurie dar neserga lėtinėmis ligomis.

Norėčiau paskatinti visus, ypač jaunimą, prisiimti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Nesirūpindami savimi šiandien, ryt galite būti priversti tai padaryti. Pagalvokime ir įvertinkime galimas pasekmes, kada dėl ligos sustoja mokslai, darbai, netenkama pajamų, nukenčia šeimos nariai.

Tiesiog turime išmokti stebėti save, atpažinti pasirodžiusius simptomus, suvokti jų kilmę, sąsajas su gyvenimo būdu ir sąmoningai nusiteikti koreguoti gyvenimo būdą. 

- Kada reikia kreiptis į gydytojus?

- Jei pakoregavus gyvenimo būdą pilvo pūtimas, rėmuo, pykinimas, šleikštulys, sutrikęs tuštinimasis nepraeina dar 2-4 savaites, reikia kreiptis į gydytoją.

Jei prasideda kraujavimas, vėmimas, skausmas tampa nepakeliamas, pagelbėti gali tik gydytojas.

- Kaip pagal simptomus galima įtarti sveikatos sutrikimą?

- Šiandien labai dažnos funkcinės prigimties ligos, kurioms atsirasti turi įtakos nervų sistema. Viena tokių ligų - funkcinė dispepsija, pasireiškianti viršutinės pilvo dalies skausmu, prasta bendra savijauta, pykinimu. Kita nereta liga - dirgliosios žarnos sindromas, pasireiškiantis pilvo dalies skausmais, pūtimu, tuštinimosi sutrikimais. Taip pat dažna gastroezofaginio refliukso liga, pasireiškianti rėmeniu, gerklės dirginimu, kosuliu.

Pastaruoju metu dažniau tenka diagnozuoti onkologines ligas. Ankstyvų stadijų vėžiniai procesai dažniausiai nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl žmogus net neįtaria, kad serga. To galėtume išvengti, jei  žmonės išsiugdytų  įprotį labiau rūpintis savimi, profilaktiškai tikrintis sveikatą.

- Kokią pagalbą teikia  gydytojai gastroenterologai?

- Pirmiausia pacientas nedelsiant apžiūrimas ir išklausomas, stengiantis nustatyti ligą pagal simptomus. Per fizinę apžiūrą fiksuojami įvairūs požymiai:  odos, nagų būklė - jie gali parodyti tam tikrus organizmo sutrikimus. Tokiais, atrodytų, paprastais būdais patyręs gydytojas gali įtarti nemažai ligų. Tiksliai liga nustatoma atlikus būtiniausius tyrimus. Tyrimai parenkami individualiai, visapusiškai įvertinus paciento sveikatos būklę. Mūsų pareiga paaiškinti kiekvieno skiriamo tyrimo reikalingumą, o pacientus paskatinčiau nebijoti klausti, kodėl skiriamas vienas ar kitas tyrimas, vaistas. Visi  tyrimai, tiek instrumentiniai, tiek laboratoriniai tyrimai, atliekami tą pačią dieną, kai pacientas kreipiasi. Išimtis - sudėtingi žarnyno ir kai kurie kiti tyrimai, kuriems pacientą reikia specialiai parengti arba technologiškai tyrimui atlikti reikalingas ilgesnis laikas.

- Ką patartumėte pacientui, kuris nusprendė kreiptis į gydytoją?

- Jei turėsite šeimos ar vidaus ligų gydytojo siuntimą, gastroenterologo konsultacija kainuos pigiau, bus pritaikyta ligonių kasų kompensacija. Atvykę be siuntimo už gastroenterologo konsultaciją mokėsite visą kaina, tačiau tyrimams ir kitų specialistų konsultacijoms, jei tokių prireiktų, ligonių kasų kompensacijos bus taikomos įprasta tvarka.

Patarčiau turėti anksčiau darytų turimų duomenis. Prireikus centre tą pačią dieną galima atlikti visus reikiamus tyrimus, gauti kvalifikuotą kitų čia dirbančių gydytojų specialistų - infektologų, pilvo chirurgų, alergologų ir klinikinių imunologų, reumatologų, psichiatrų konsultaciją. Taigi jums nereikės gaišti laiko - visą reikiamą pagalbą gausite toje pačioje įstaigoje.

Būkite atidesni savo sveikatai, rūpinkitės ja.

Patarimai gerai savijautai išsaugoti:

  • Valgykite 5 kartus per dieną mažais kiekiais.
  • Valgykite ir atlikite fizinius pratimus mažiausiai 2 val. prieš miegą.
  • Išlaikykite normalų svorį.
  • Venkite prigludusios prie liemens aprangos.
  • Nerūkykite.
  • Venkite alkoholio.

Ir svarbiausia - džiaukitės gyvenimu,  kiekviename reiškinyje ir žmoguje atraskite tai, kas jus sužavėtų.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.