Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2009 09 14

Hila – visapusiškai ištiriamos ir gydomos virškinamojo trakto ligos

Virškinamojo trakto ligos

7 min. skaitymo

Medicinos diagnostikos centre visapusiskai istiriamos ir gydomos virskinamojo trakto ligos

Besiskundžiančiųjų virškinamojo trakto negalavimais mūsų šalyje nuolat daugėja.

Kaip nedelsiant nustatyti tokių negalavimų priežastis ir kuo greičiau pasveikti, kalbamės su Medicinos diagnostikos centro gyd. gastroenterologe Dalia Grusliene, turinčia 23 metų gydytojos darbo stažą ir 15 metų praktinio darbo patirtį gastroenterologijos srityje.

– Gydytoja, ar šiandienis pašėlęs gyvenimo tempas ir prasta šalies padėtis neturi įtakos žmonių sveikatai ir konkrečiai jų virškinimo sistemai?

– Šiuo metu daugelis kenčia nuo užsitęsusios psichologinės įtampos, streso, netikrumo dėl rytdienos.

Visa tai trukdo normaliai funkcionuoti virškinimo sistemai. Dar prisideda didžiulis gyvenimo tempas, todėl sveikai ir reguliariai mitybai beveik nebeskiriama dėmesio. Todėl nėra ko stebėtis, kad dažno nusilpsta imuninės ir psichologinės organizmo gynybos mechanizmai, sutrinka medžiagų apykaita, nervinė virškinamojo trakto reguliacija, prasideda įvairūs uždegimai, infekcinės, funkcinės ir  net onkologinės virškinamojo trakto ligos.

– Kokiais negalavimais dažniausiai skundžiasi Jūsų pacientai?

– Pacientai skundžiasi pilvo pūtimu ir skausmais, rėmeniu, rijimo, tuštinimosi sutrikimais, netgi  kraujavimu. Nepaisantys elementarių mitybos, darbo ir poilsio režimo reikalavimų pacientai pastebi, kad pradeda kristi jų svoris, atsiranda silpnumas, jie nebepajėgia susitelkti darbui.

– Kokių ligų pranašai gali būti Jūsų paminėti negalavimai?

– Gali paaiškėti, kad minėti sveikatos sutrikimai atsiranda dėl pačių įvairiausių virškinamojo trakto ligų: skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, tulžies akmenligės, įvairių kasos ir kepenų ligų, žarnų uždegimų. Deja, pastaruoju metu dažniau tenka diagnozuoti onkologines ligas. Tokios situacijos galėtume išvengti, jei pagaliau žmonės išsiugdytų  įprotį profilaktiškai tikrintis sveikatą.

Ankstyvų stadijų vėžiniai procesai dažniausiai nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl žmogus net neįtaria, kad serga. Kai sunegaluoja ir kreipiasi į specialistus, liga jau būna įsisenėjusi. Tokiais atvejais pasveikimo, o neretai ir  išgyvenimo prognozės yra mažiau palankios.

Atskirai norėčiau paminėti vadinamąsias funkcinės prigimties ligas, kurioms atsirasti turi įtakos nervų sistema. Viena tokių ligų – funkcinė dispepsija, pasireiškianti viršutinės pilvo dalies skausmu, prasta bendra savijauta, pykinimu. Kita nereta liga – dirgliosios žarnos sindromas, pasireiškiantis pilvo dalies skausmais, pūtimu, tuštinimosi sutrikimais. Taip pat dažna gastroezofaginio refliukso liga, pasireiškianti rėmeniu, gerklės dirginimu, kosuliu.

– Kokios pagalbos gali tikėtis pacientai, besikreipiantys į gydytojus gastroenterologus Medicinos diagnostikos centre?

– Medicinos diagnostikos centre teikiama neatidėliotina ir efektyvi pagalba. Pirmiausia pacientas nedelsiant apžiūrimas, stengiantis nustatyti ligą pagal simptomus. Per fizinę apžiūrą fiksuojama mitybos būklė, įvairūs požymiai, kurie gali rodyti virškinimo sutrikimus. Tokiais, atrodytų, paprastais būdais patyręs gydytojas gali įtarti nemažai ligų. Visiškai tiksliai liga nustatoma atlikus būtiniausius tyrimus. Visi  tyrimai, tiek instrumentiniai, tiek laboratoriniai, atliekami tą pačią dieną, kai pacientas kreipiasi. Išimtį sudaro sudėtingi žarnyno ir kai kurie kiti tyrimai, kuriems pacientą reikia specialiai parengti.

– Ar greitai atliekami tyrimai yra pakankamai tikslūs?

– Tyrimų kokybė pirmiausia priklauso nuo juos atliekančių kvalifikuotų, didžiulę patirtį turinčių specialistų. Mūsų centre yra visos galimybės greitai, tiksliai ir saugiai ištirti virškinamąjį traktą endoskopiniu, echoskopiniu, radiologiniu ir laboratoriniu būdu. Dar vienas svarbus privalumas besitiriantiems Medicinos diagnostikos centre – ypač moderni, saugi ir patikima medicinos įranga.

Dirbame su pirmaujančių pasaulyje gamintojų Siemens (Vokietija), Olympus (Japonija), General Electric (JAV) ir kitų medicinine aparatūra.

– Paminėjote endoskopinius tyrimus, kurie nėra malonūs, daug kas bijo skrandžio tyrimo, atliekamo per burną.

– Tik dalis endoskopinių tyrimų, kurių metu apžiūrimi ertminiai vidaus organai, atliekami per burną, pavyzdžiui, jūsų minėtas skrandžio tyrimas. Storosios žarnos tyrimai atliekami per išeinamąją angą. Didelis mūsų atliekamų endoskopinių tyrimų privalumas ir išskirtinumas – visi šie tyrimai, atsižvelgus į paciento pageidavimą ir sveikatos būklę, gali būti atlikti užmigdžius raminamaisiais vaistais. Taip tiriami pacientai nejunta nieko nemalonaus. Prireikus tyrimų metu atliekama biopsija, paimant mažus audinių gabaliukus tikslesniam, mikroskopiniam tyrimui, atliekamos nedidelės operacijos, tarkim, pašalinami polipai, sustabdomas kraujavimas ir pan. Tyrimai yra saugūs, nes visi endoskopai ir jų priedai dezinfekuojami ir sterilizuojami pagal higienos normos reikalavimus ir ISO procedūras.

– Teko girdėti, kad žarnynas yra tiriamas moderniai – taikant kapsulinę endoskopiją.

– Šiuo nauju būdu tiriamas plonasis žarnynas, apžiūrimos tos vietos, kurias sunku įvertinti endoskopu. Taip galima diagnozuoti auglius, Krono ligą, patikslinti kraujavimo priežastis. Pacientas nuryja vitamino piliulės dydžio vienkartinę kapsulę, kuri, slinkdama virškinamuoju traktu, jį filmuoja nesukeldama jokio nepatogumo jausmo.

– O kaip tiriami kiti vidaus organai?

– Kitus pilvo organus, pavyzdžiui, kepenis, tulžies pūslę ir jos latakus, kasą, tiriame echoskopu. Echoskopija yra įprastas ir tarp pacientų labai populiarus tyrimas, kuris suteikia daug informacijos, kai jį atlieka patyrę gydytojai echoskopuotojai ypač tiksliu ultragarso aparatu LOGIQ E9. Šis įprastas ir tarp pacientų labai populiarus tyrimas suteikia daug informacijos, kai jį atlieka patyrę gydytojai echoskopuotojai ypač tiksliu ultragarso aparatu LOGIQ E9.

– Pastaruoju metu gana daug kalbama apie magnetinį rezonansą ir kompiuterinę tomografiją. Kiek šie tyrimai svarbūs siekiant nustatyti virškinamojo trakto ligas?

– Didžiulis jūsų minėtų tyrimo metodų pranašumas – galimybė greitai ir tiksliai diagnozuoti ligas nesiskverbiant į organizmo vidų, nesukeliant pacientui nemalonių pojūčių. Magnetinio rezonanso tomografija ypač vertinga, kai reikia įvertinti tulžies latakų būklę.

Pirmieji Lietuvoje visai neseniai įsigijome naujos kartos 128 sluoksnių kompiuterinį tomografą. Specialia programine įranga galime atlikti naują neinvazinį storosios žarnos tyrimą – virtualią kolonoskopiją. Kompiuterinę tomografiją skiriame, kai reikia patikslinti pilvo ertmėje aptiktų darinių pobūdį, ypač įtariant vėžinius procesus.

– Jau aptarėme nemažai tyrimų...

– Norėčiau dar pridurti, kad tirdami virškinamąjį traktą neapsieiname be laboratorinių tyrimų. Medicinos diagnostikos centre atliekami visi reikalingi laboratoriniai tyrimai – nuo įprastų kraujo ar šlapimo iki sudėtingiausių onkologinių ligų žymenų ir molekulinės diagnostikos.

Kai kurie jų yra išskirtiniai, padedantys nustatyti klastingas įvairių organų onkologines ligas, net ir labai sunkiai aptinkamus infekcinės kilmės ligų sukėlėjus.

Tirdami kraują vis dažniau diagnozuojame celiakiją. Ši įgimta liga pasireiškia žarnų nepakantumu gliadinui (grūdų baltymui). Ji pažeidžia žarnų gleivinę, ligonio organizme ima trūkti vitaminų ir mineralų, atsiranda kitų problemų, tokių kaip pasikartojantys persileidimai, osteoporozė, nuovargio sindromas. Laiku diagnozavus ligą, sergantiems skiriama begliutenė dieta, kurios laikantis labai greitai (per kelias savaites) gerokai sumažėja ar net visai išnyksta ligos simptomai.

– Kaip turėtų maitintis tie, kurie skundžiasi virškinamojo trakto sutrikimais?

– Daugeliui ligų gydyti naudojami labai efektyvūs vaistai, todėl dietinis gydymas nebėra labai reikšmingas. Tačiau neabejoju, kad mitybos koregavimas turi įtakos paciento savijautai ir gyvenimo kokybei. Visada rekomenduojame pacientams tinkamiausią mitybą. Esant rimtoms mitybos problemoms, konsultuoja ir individualius maitinimosi planus sudaro gydytoja dietologė.

– Dažną kamuoja ne viena liga. Ar Medicinos diagnostikos centre galima iš karto konsultuotis su kelių sričių specialistais?

– Čia tikrai turime ir panaudojame visas galimybes ne tik įvairiausių negalavimų priežastims nustatyti, bet ir efektyviam gydymui skirti. Gydymo būdai parenkami kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgiant į jo pagrindinę ligą, kitas ligas, organizmo savybes, įvertinant vartojamus vaistus, gyvenimo ir maitinimosi įpročius. Gydytojai gastroenterologai skiria tinkamus vaistus, pateikia maitinimosi rekomendacijas, ligos eigos kontroliavimo planą.

Mūsų išskirtinumas ir stiprybė yra ta, kad prireikus galima labai operatyviai gauti kvalifikuotą kitų centre dirbančių gydytojų specialistų konsultaciją. Tarkim, įtariant infekcinę ligą, neapsieinama be gydytojų infektologų konsultacijų. Ūmiai sunegalavus pilvui ar dėl lėtinių ligų planuojant chirurginį gydymą, pacientus konsultuoja ir gydo abdominaliniai chirurgai ar chirurgai koloproktologai. Įtarus imuninę ligos kilmę, pacientus konsultuoja gydytojai alergologai ir klinikiniai imunologai, reumatologai.

Diagnozavus funkcines ligas ar psichosomatines problemas, pacientas gali būti papildomai nukreipiamas pasikonsultuoti su psichiatru, jam skiriamas tinkamas papildomas medikamentinis ar psichoterapinis gydymo būdas. Jei prireikia, gydymas papildomas fizioterapinėmis procedūromis, reabilitaciniu gydymu. Taigi ypatingas mūsų įstaigos privalumas – jos įvairiapusis, puikus ir sklandus komandinis darbas.

Atsižvelgiant į paciento poreikius, visa tai padeda greitai ir efektyviai suteikti aukščiausio lygio pagalbą.

– Ką galėtumėte pasakyti apie Medicinos diagnostikos centro paslaugų kainas?

– Turint šeimos gydytojo siuntimą, dalis gydytojų konsultacijos ir tyrimų kainos socialiai draustiems pacientams kompensuojama iš teritorinių ligonių kasų pagal nustatytą tvarką ir bazinius įkainius. Noriu akcentuoti, kad tie, kurie į mus kreipiasi, gauna kokybiškas paslaugas ir turi galimybę konsultuotis pas skirtingų sričių specialistus bei atlikti paskirtus tyrimus vienoje vietoje. Pacientai sutaupo daug laiko, nes būna ištirti ir gauna gydymo rekomendacijas paprastai tą pačią dieną.

Net ir krizės metu pirmiausia turėtume rūpintis savo sveikata. Sveiki ir stiprūs žmonės gali įveikti visus nesklandumus.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.