2025 01 06
Žarnyno virusai 101: praktinis gidas tėvams ir ne tik
Virškinamojo trakto ligos
4 min. skaitymo
Pilvo negalavimai – viena dažniausių, tačiau anaiptol ne paprasčiausiai išnarpliojamų vaikų (ir suaugusiųjų) sveikatos problemų, visame pasaulyje kasdien priverčianti nejuokais sunerimti milijonus tėvų. Ar to priežastis gali būti spintoje slepiamas jau ištuštintas bulvių traškučių pakelis? O gal tai – vienas iš klastingų žarnyno virusų, į lovas paguldančių visą šeimą per kelias dienas?
„Hila“ Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų ligų gydytoja, vaikų hematologė Agnija Vaščiūnaitė dalinasi praktiniais patarimais tėvams ir ne tik – kaip reaguoti ir kokių veiksmų imtis ūmiai sustreikavus pilvui bei atskleidžia, ar įmanoma namų sąlygomis identifikuoti žarnyno darbą mikliai sujaukiančius virusus.
Apsinuodijimas maistu, virusas ar alergija – kaip atskirti?
„Tiek apsinuodijimas, tiek virusinės žarnyno infekcijos, o kartais ir tam tikrų maisto produktų netoleravimas gali pasireikšti labai panašiais simptomais: pykinimu, viduriavimu, bėrimais. Nors be papildomų tyrimų namų sąlygomis tiksliai identifikuoti negalavimų priežastį sudėtinga, žinant tam tikrus ypatumus, jau galima įtarti su kuo turimas reikalas“, – sako gydytoja.
Apsinuodijimas maistu. Apsinuodijus nešviežiu ar netinkamai paruoštu maistu simptomai išryškėja jau po 6–12 valandų. Dažniausiai vyrauja vėmimas, kartais jį gali lydėti ir viduriavimas. Įprastai simptomai praeina per 24–48 valandas, be to pasireiškia tik tiems, kurie valgė simptomus sukėlusio maisto, kai kiti šeimos nariai tuo tarpu jaučiasi gerai.
Virusinė infekcija. Mūsų kraštuose dažniausiai susiduriame su rotavirusu ar norovirusu, kurie patekę į organizmą sukelia skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šie virusai plinta per užkrėstus paviršius, maistą bei kontaktą su jau sergančiaisiais, o simptomai įprastai pasireškia per 1–2 dienas po sąlyčio su virusu. Itin sparčiai šie virusai plinta vaikų kolektyvuose, iš kurių mažieji juos „parneša“ namo ir tėveliams.
Žiemos laikotarpiu dažniau būdingas norovirusas, kuris pasireiškia staigiu pykinimu ir vėmimu, taip pat viduriavimu. Kai kuriais atvejais šiuos simptomus lydi ir karščiavimas ir / ar kūno skausmai, panašūs į tuos, kurie būdingi gripui, todėl ši infekcija dar vadinama „skrandžio gripu“.Rotavirusinei infekcijai būdingas ūmus vandeningas viduriavimas, vėmimas. Gali kilti temperatūra, kamuoja pilvo skausmas.
„Jei suaugusiems ir vyresniems vaikams šie virusai dažniausiai nesukelia didesnių komplikacijų, kūdikiams jie gana pavojingi. Esant viduriavimui ir/ar vėmimui mažyliai itin greitai netenka organizmui gyvybiškai svarbių skysčių ir kur kas greičiau patiria dehidrataciją, o ir tėvai susiduria su iššūkiu sugirdyti atžalai vandens – įspėja vaikų ligų gydytoja ir priduria, kad pastebėjus, jog mažylis rečiau šlapinasi, šlapimas tapo tamsesnis, vaikas tapo neįprastai vangus ar irzlus, reikėtų skubiai kreiptis medikų pagalbos – yra tikimybė, jog vaikas jau patiria lengvo arba vidutinio laipsnio dehidrataciją.
Alergija. Pasitaiko atvejų, kai žarnyno negalavimus sukelia ir tam tikrų maisto produktų netoleravimas ar alerginė reakcija. Tokiu atveju simptomai pasireiškia jau netrukus po alerginę reakciją provokuojančio produkto vartojimo, juos lydi ir kiti reiškiniai, pavyzdžiui, odos bėrimas, paraudimas, kvėpavimo sunkumai. Nepašalinus alergeno iš raciono, simptomai linkę kartotis kaskart, vėl susidūrus su organizmo atsaką išprovokuojančiu dirgikliu.
Pastebėjus tokią tendenciją, naudinga konsultuotis ne tik su šeimos ar vaikų ligų gydytoju, bet ir gydytoju alergologu, ypač, jei bent vienas iš tėvų serga alergine liga. Žinoma, kad alergiškų tėvų vaikai susiduria net su iki 60 proc. didesne rizika taip pat sirgti alerginėmis ligomis.
Pasitelkiami itin tikslūs tyrimai
Deja, kartais panašius simptomus sukelia ne įprasti virusai, bet į organizmą patekusios pavojingos bakterijos ar pirmuonys, kuriems reikalingas specifinis gydymas. Su jais dažniau tenka susidurti egzotiškų kraštų grįžusiems keliautojams, taip pat vaikams – dažnai per užterštą smėlį, kurio mažyliai nesibodi paragauti.
Siekiant tiksliai nustatyti susirgimo sukėlėją atliekamas inovatyvus tyrimas – vadinamasis virškinamojo trakto panelis. Laboratorijoje tiriami net 22 kenksmingi organizmai: bakterijos, virusai ir pirmuonys. Jei esant virusinei infekcijai specifinio gydymo nėra ir telieka vartoti pakankamai skysčių ir kantriai išlaukti, bakterinės infekcijos atveju skiriami antibiotikai, o aptikus pirmuonių – antimikrobinis gydymas.
Pirmoji pagalba sunegalavus pilvui
„Visais atvejais, susidūrus su ūmiu viduriavimu ar vėmimu, svarbu užtikrinti pakankamai skysčių, kad organizmas nepatirtų dehidratacijos. Net varginant vėmimui, stenkitės nuolat gurkšnoti skysčių – tai gali būti paprastas ar mineralinis vanduo, elektrolitais praturtintas tirpalas. Svarbu negirdyti vaiko iš karto išvėmus, palaukti 15–20 min., leisti skrandžio sudirgimui kiek nurimti ir tada girdyti po vieną gurkšnelį kas 3–5 minutes“, – sako gydytoja.
Nors vaikams gali būti sunku įsiūlyti vandens, saldžių gėrimų – limonadų ar sulčių, vaikų ligų gydytoja A. Vaščiūnaitė pataria vengti. Pastarieji gali sustiprinti viduriavimą. Negalavimų laikotarpiu ji taip pat pataria rinktis lengvą, tausojantį maistą, vengti pieno produktų, šviežių vaisių ir dažovių. Simptomams palengvinti gali būti vartojami ir viduriavimą stabdantys vaistai, kuriuos turėtų paskirti gydytojas, tačiau tik patvirtinus virusinę žarnyno infekcijos kilmę.
„Tai pat labai svarbu laikytis higienos, kad kiek įmanoma labiau sumažintumėte tikimybę virusą perduoti kitiems šeimos nariams, ypač, mažesniems broliukams ar sesutėms, kuriems šie virusai kur kas labiau pavojingi. Kaskart po kontakto su sergančiuoju plaukite rankas, periodiškai valykite paviršius, nesinaudokite tais pačiais indais ar stalo įrankiais“, – įspėja gydytoja.
Kūdikiams – nemokami skiepai nuo rotaviruso
Nuo 2018 m. Lietuvoje 2 mėnesių sulaukę kūdikiai gali būti skiepijami vakcina, apsaugančia nuo rotavirusinės infekcijos. Kitaip nei įprastos vakcinos, pastaroji – ne suleidžiama, bet geriama. Mažyliams sugirdomos dvi–trys nedidelės dozės specialaus tirpalo ir po kurio laiko suformuoja imunitetas. Nors tikimybė susirgti rotavirusu išlieka, pasiskiepijus, jo simptomai bus gerokai švelnesni, o mažylis bus apsaugotas nuo sunkių komplikacijų.
Šia vakcina kūdikiai skiepijami nemokamai. Ją skiria šeimos gydytojas.