Bendras kraujo tyrimas (BKT) – vienas dažniausiai atliekamų laboratorinių tyrimų, padedantis gydytojams stebėti žmogaus fizinę būklę ir diagnozuoti įvairius sveikatos sutrikimus. BKT tyrimas skiriamas ne tik diagnozuoti įvairias ligas, bet ir įvertinti gydymo efektyvumą, sekti sveikatos būklės pokyčius jau diagnozavus tam tikras ligas. 

Jei jaučiatės prastai ar tiesiog seniai tikrinote sveikatą, pirmas žingsnis siekiant įvertinti organizmo būklę turėtų būti bendras kraujo tyrimas. Kaina, net ir naudojantis mokamomis medicinos paslaugomis, yra nedidelė. BKT kiekvienam žmogui rekomenduojama atlikti bent kartą per metus.

Bendrą kraujo tyrimą sudarantys kriterijai ir rodikliai:

 • Leukocitai (WBC)
 • Eritrocitai (RBC)
 • Hemoglobinas (HGB)
 • Trombocitai (PLT)
 • Neutrofilai (NE)
 • Eozinofilai (EO)
 • Bazofilai (BA)

Kiti vertinami rodikliai:

 • Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG)
 • Eritrocitų tūris kraujyje (hematokritas) (HCT) procentais
 • Vidutinis eritrocitų tūris (MCV)
 • Vidutinis trombocitų tūris (MPV)
 • Vidutinis eritrocitų hemoglobinas (MCH)
 • Vidutinė hemoglobino koncentracija eritrocite (MCHC)


Tyrimas atliekamas iš veninio arba kapiliarinio kraujo (iš piršto). Tyrimo rezultatų patikimumui užtikrinti, mes rekomenduojame tyrimą atlikti iš veninio kraujo.

Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog atvykite ir kreipkitės į registratūrą.

Kraujo tyrimų kaina

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos
Automatinis kraujo tyrimas (26 analitės)
12.00 €
Automatinis kraujo tyrimas (33 analitės su retikulocitais)
15.00 €
Automatinis šlapimo tyrimas
8.50 €
Citomorfologinis kraujo ląstelių tyrimas (leukograma)
7.50 €
Demodex folliculorum nustatymas, atliekamas gydytojo
12.00 €
Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG)
5.50 €
Lab. tyrimų programa atliekama prieš dienos chirurgijos operaciją MDC
19.00 €
Lab. tyrimų programa prieš LOR dienos chirurgijos operaciją MDC
30.00 €
Tyrimo medžiagos paėmimas iš paciento procedūriniame kabinete
5.00 €

Laboratorinių tyrimų, atliekamų iš kraujo, kaina susideda iš tyrimo kainos (nurodytos kainyne) ir kraujo paėmimo kainos.

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

Atmintinė pacientui dėl pasiruošimo kraujo tyrimams
deco round
Kodėl

verta išsitirti pas mus?

 • Jūsų tyrimus atliksime kokybiškai. Tai patvirtina laboratorijos ISO 15189 akreditacija.
 • Mūsų laboratorijoje atliktų tyrimų rezultatus pakomentuos laboratorijos specialistai.
  Tokią paslaugą teikia tik nedaugelis šalies laboratorijų.
 • Esant poreikiui, 7 dienas po kraujo paėmimo turime galimybę atlikti papildomus autoimuninių ligų tyrimus iš paimto vieno kraujo mėginio. Aktualu vaikui ar pacientams iš kitų miestų!
 • Nėra pavojaus pažeisti ar supainioti tyrimų mėginius dėl transportavimo – statistiškai tai viena dažniausių kraujo mėginio sugadinimo priežasčių laboratorijose.

Naudinga žinoti

Remiantis tyrimo rezultate nurodytų komponentų kiekiais vertinama paciento sveikatos būklė ir, jei reikia, skiriamas tolimesnis gydymas ar sveikatos rekomendacijos. Vieno ar kito rodiklio nuokrypis leidžia įtarti tam tikras ligas, tačiau joms patvirtinti reikalingi išsamesni kraujo tyrimai.

Pagrindiniai BKT tyrimo rodikliai ir pakitusių normų reikšmės

Pavadinimas

Matavimo vnt.

Norma 

Reikšmė

Leukocitai (WBC)

*109/l

nuo 4, 0 iki 8, 0

Padidėjęs WBC gali rodyti uždegimą, kraujo ir įtariamas onkologines ligas.

Eritrocitai (RBC)

*1012/l

Mot. nuo 4,1 iki 5,1


Vyr. nuo 4,5 iki 5,4 

Padidėjęs RBC rodo, kad vidaus organai nepakankamai aprūpinami deguonimi, o to priežastis gali būti įvairios širdies, plaučių, inkstų ligos, hormoninės sistemos disbalansas ar dehidratacija, todėl būtinas išsamesnis ištyrimas. Sumažėjęs RBC būdingas anemijai, kurios priežastys taip pat gali būti įvairios – geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties stoka, įvairios kitos lėtinės ar parazitinės ligos. 

Hemoglobinas (HGB)

g/l

Mot. nuo 123 iki 153

Vyr. nuo 140 iki 175

HGB yra baltymas, kuris organizmo audinius aprūpina deguonimi. HBG koncentracijos mažėjimas yra pirmasis mažakraujystės signalas nes HBG mažėja kur kas sparčiau nei eritrocitų.

Trombocitai (PLT)

*109/l

nuo 130 iki 400

PLT gali padidėjimas gali rodyti patiriamą stresą, per didelį fizinį krūvį, lėtines infekcijas, onkologines ligas. Sumažėję rodikliai – medikamentų ir hormoninių preparatų vartojimą, taip pat virusines ar onkologines ligas.

Neutrofilai (NE)

*109/l

nuo 1,5 iki 4,5

Neutrofilai – didžiausią koncentraciją sudarančios leukocitų ląstelės, kurių pagrindinė funkcija – kovoti su infekcija. NE padidėjimą sukelia infekcinės ligos, taip pat jungiamojo audinio ar piktybinės ligos; įvykus miokardo infarktui, apsinuodijus švinu. NE sumažėjimas suaugusiems žmonėms pasitaiko retai – dažniausiai tai sukelia virusinės infekcijos, vitamino B12, folio rūgšties stoka, radioaktyvi spinduliuotė ar piktybinės ligos.

Eozinofilai (EO)

*109/l

nuo 0,03 iki 0,44

EO padidėjimas leidžia įtarti alerginę reakciją, ypač medikamentinę, taip pat parazitinę infekciją, kai kurias odos ir jungiamojo audinio ligas, pavyzdžiui, reumatoidinį artritą, antinksčių nepakankamumą.

Bazofilai (BA)

*109/l

nuo 0,01 iki 0,25

Šios kraujo ląstelės dalyvauja greitose alerginėse reakcijose, kurių metu reikšmingai padidėja BA koncentracija. Tai leidžia įtarti alergiją medikamentams, maistui ar kitiems buitiniams dirgikliams. BA mažėja galimai sergant reumatoidiniu artritu, patiriant didelį stresą; moterims ir ovuliacijos metu.

 

Kodėl tyrimus rekomanduojame atlikti iš veninio kraujo?

Mūsų Centro laboratorija visuomet pirmenybę teikia tyrimų kokybei. Laboratorinės diagnostikos centras pirmasis Lietuvoje akredituotas pagal tarptautinį specialiai medicinos laboratorijoms skirtą ISO 15189 standartą.

Siekdami kokybės, kraujo tyrimus mes rekomenduojame atlikti iš veninio kraujo vos per keliolika sekundžių, nors esant poreikiui galime atlikti ir iš kapiliarinio kraujo (iš piršto).

Kodėl rekomenduojame kraujo tyrimus atlikti veninio kraujo?

 • Kraujo paėmimas iš venos – mažiau skausmingas.
  Piršto pagalvėlėje yra išsidėstę labai daug nervinių receptorių, todėl procedūra gali būti skausmingesnė, ypač kai tyrimui reikalingas didesnis kraujo kiekis. Imant kraują iš venos, įprastai pajusite tik dūrį, jokio piršto maigymo ar spaudimo.
 • Kraujo paėmimas iš venos – trumpesnis.
  Kraujo paėmimui iš venos naudojami vakuuminiai mėgintuvėliai pagreitina procedūrą, įprastai užtrunkama keliolika sekundžių. Kapiliarinio kraujo (iš piršto) paėmimo procedūra dažnai yra ilgesnė, kartais prireikia kraujo iš kelių pirštų, ypač kai tyrimui reikalingas didesnis kraujo kiekis. Daugeliui tai gali būti mažiau priimtina procedūra nei kraujo paėmimas iš venos.
 • Tyrimai iš veninio kraujo – tikslesni.
  Kapiliarinio kraujo mėgintuvėlyje dažniau susidaro krešulys ir tyrimo rezultatai gali būti netikslūs, gali tekti kartoti procedūrą. Be to, iš piršto imamas kraujas yra praskiedžiamas audinių skysčiu, kuris gali lemti tam tikrų kraujo rodiklių netikslumus, taip pat dėl mechaninio audinių maigymo galimas klaidingas baltųjų kraujo kūnelių koncentracijos padidėjimas ir ląstelių suirimas. Kraujo paėimo iš venos procedūros metu mechaninis ląstelių pažeidimas yra minimalus.
 • Tyrimai iš veninio kraujo – universalūs.
  Iš veninio kraujo galima atlikti daugiau ir įvairesnių tyrimų, be to, galima atlikti pakartotinius ir/ar papildomus tyrimus per 7 d. po mėginio paėimo.
  Kapiliariniam kraujui naudojamos skirtingos normų ribos, todėl atitinkamai reikia vertinti ir tyrimų rezultatus.

Dažniausiai užduodami klausimai

Bendras kraujo tyrimas yra pirminis kraujo sudėties ištyrimas, kuris parodo pagrindinių kraujo kūnelių ir ląstelių kokybę – kiekį, formą, tūrį. Padeda įvertinti žmogaus organizmo būklę, nustatyti galimas ligas.

Bendras kraujo tyrimas parodo pagrindinių kraujo kūnelių ir ląstelių kiekį, būklę. BKT tyrimas - vienas dažniausių kraujo tyrimų, atliekamų organizmo reaktyvumui įvertinti (tiriamos kraujo ląstelės, jų kiekis, morfologiniai požymiai, santykis ir t. t.), eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), C reaktyvus baltymas (CRB), atliekamas baltymų frakcijos tyrimas ir daug kitų tyrimų. 

Bendras kraujo tyrimas gali rodyti, ar organizme yra uždegimas, infekcija, stiprus geležies trūkumas – mažakraujystė. Kartojant tyrimus, kai norite stebėti gydymo efektyvumą ar rodiklių dinamiką, svarbu tuos pačius tyrimus kartoti vienoje laboratorijoje, nes dėl skirtingų tyrimo metodų ir normatyvų taikymo rezultatai gali skirtis.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre mokamas bendras kraujo tyrimas kainuoja nuo 12 Eur.

Atsižvelgiant į tai, kad kraujo rodikliai gali kisti net dienos eigoje, kraujo tyrimą rekomenduojama atlikti ryte, geriausia iki 10 val.

Prieš atliekant BKT tyrimą, reikėtų vengti fizinio krūvio, streso, nerūkyti ir nevartoti alkoholio. Taip pat ruošiantis kai kuriems kraujo tyrimams gydytojas gali nurodyti laikinai sustabdyti tam tikrų vaistų vartojimą ar tyrimą atlikti baigus paskirtų vaistų kursą. Moterims kraujo tyrimų nerekomenduojama atlikti menstruacijų metu.

Informuokite gydytoją apie vartojamus vaistus. Kai kurie jų gali iškreipti tyrimų rezultatus. Pavyzdžiui, vartojant steroidinius vaistus gali padidėti leukocitų skaičius; vartojant vitaminą B12 – geležies; geriant folio rūgšties preparatus – gali padidėti su eritrocitais susiję rodikliai. Yra vaistų, trikdančių kraujo gamybą, veikiančių kraujo ląstelių kiekį.

Atlikus bendrą kraujo tyrimą darbo dieną rezultatai paaiškėja per 2-3 val.

Atlikę bendrą kraujo tyrimą mūsų gydymo centre, darbo dienomis rezultatus gausite per 2–3 val. Juos galėsite atsiimti registratūroje arba, Jums pageidaujant, atsiųsime nurodytu el. paštu. Dėl tyrimų vertinimo galite kreiptis į laboratoriją tel. +370 5 247 64 22.

Nors nėštumą gan tiksliai galima nustatyti iš kraujo, bendras kraujo tyrimas to neparodys. Jei kyla įtarimų dėl nėštumo, tam reikia atlikti specialų kraujo tyrimą nėštumui nustatyti. Esant nėštumui, toks kraujo tyrimas parodo hormono – chorioninio gonadotropino (HCG) – padidėjimą.

Bendras kraujo tyrimas gali parodyti onkologiniams susirgimams būdingus rodiklius, tačiau reikia nepamiršti, kad visi rodikliai yra vertinami kompleksiškai ir tai gali daryti tik gydytojas. Leukemijos nustatymui greičiausiai bus skirti papildomi tyrimai.

Automatinis kraujo tyrimas svarbus nustatant hemoglobino ir eritrocitų kiekį. Moters hemoglobino ir eritrocitų sumažėjimą gali lemti įvairios priežastys: menstruacijos, ypač jeigu jos atsiranda ankstyvame amžiuje, trumpesnis nei 28 dienų ciklo periodas, ilgiau nei 5 dienas trunkančios menstruacijos, gimdymai, pogimdyminis laikotarpis, įvairios dietos, ypač gyvulinės kilmės produktų atsisakymas, įvairios lėtinės ligos, kaulų ir minkštųjų audinių traumos, kai kurios inkstų, kepenų ir endokrininių liaukų uždegiminės kilmės ligos.

Medicininėje praktikoje terminas „uždegiminis kraujas“ dažniausiai vartojamas norint apibūdinti, kad kraujo tyrimo rezultatų pokyčiai atspindi organizme vykstantį uždegiminį procesą. To priežastis gali būti labai įvairi – nuo paprastos bakterinės infekcijos iki rimtų lėtinių ar net onkologinių ligų. Jei randamas, pvz., padidėjęs leukocitų kiekis, formulės nuokrypis į kairę, padidėjęs ENG, toksinis neutrofilų grūdėtumas, padidėjęs CRB ar kiti tyrimų rezultatų specifiniai pokyčiai – tokį kraują vadiname „uždegiminiu“.

MCV (angl. mean cell volume) yra vidutinis eritrocito tūris, nustatomas tiriant kraujo ląsteles. Esant sumažėjusiai hemoglobino koncentracijai, būtina įvertinti eritrocitų indeksus. MCV gali būti padidėjęs, net jei hemoglobinas nesumažėjęs. Tai – patologijos požymis, pavyzdžiui, kepenų ligų atveju. Didžiausia indeksų vertė – preliminari anemijų diferencinė diagnostika. Šis rodiklis matuojamas femtolitrais (fl, ar 10-15L) ir normali jo reikšmė suaugusiems yra 82.00–98.00 fl.

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės konsultacijai

Rūpestis ir dėmesys – geriausia dovana!

Padovanokite artimiesiems sveikatos patikrinimą ar kitą Hila paslaugą. Galite pasirinkti iš rekomenduojamų programų arba dovanoti čekį norimai pinigų sumai.