ŽPV – žmogaus papilomos viruso tyrimai

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija - didžiausias rizikos veiksnys susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Ji nustatoma daugiau nei 99 proc. moterų, kurios suserga gimdos kaklelio vėžiu.

ŽPV būna įvairių tipų, jie klasifikuojami pagal vėžio sukėlimo rizikos laipsnį. Žinoma daugiau nei 150 ŽPV tipų. Dauguma jų nėra labai pavojingi, tačiau keliasdešimt tipų yra pavojingesni. Grėsmingiausiais laikomi 16 ir 18 viruso tipai. Tačiau onkogeninėmis savybėmis pasižymi ir ŽPV 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 tipai.

Dauguma užsikrėtimų praeina be simptomų ir virusas natūraliai pašalinamas iš organizmo. Statistiškai penkios lytiškai aktyvios moterys iš dešimties anksčiau ar vėliau užsikrečia virusu, nors tik nedidelei daliai jų infekcija gali sukelti ikivėžinių ar vėžinių pakitimų.
Ar gimdos kaklelyje yra ŽPV virusas, galima nustatyti atlikus onkocitologinį tyrimą skystoje terpėje, papildomai ištyrus ir dėl viruso. Taip moteris gali sužinoti, ar yra šio viruso turėtoja.
100 proc. apsaugai nuo gimdos kaklelio vėžio rekomenduojama atlikti ŽPV ir gimdos kaklelio citologinį (PAP) tyrimus kartu. 
Pasaulio medikų bendruomenė vienbalsiai sutinka, kad daug paprasčiau išvengti gimdos kaklelio vėžio nei susirgus gydytis.

Šiam tyrimui būtina registruotis iš anksto gydytojo ginekologo konsultacijai, nes tepinėlį paimti gali tik gydytojas apžiūros metu.

ŽPV tyrimo kaina

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos
ŽPV aukštos rizikos genotipų (16,18,26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,69,73,82) nustatymas
39.00 €
ŽPV 16 ir 18 genotipų nustatymas, aukštos rizikos (31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) genotipų atranka
39.00 €

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

deco round
Kodėl

verta išsitirti pas mus?

  • Pagrindinių tyrimų rezultatus sužinosite per 1–2 val.
  • Jūsų tyrimus atliksime kokybiškai. Tai patvirtina laboratorijos ISO 15189 akreditacija.
  • Mūsų laboratorijoje atliktų tyrimų rezultatus pakomentuos laboratorijos specialistai.
    Tokią paslaugą teikia tik nedaugelis šalies laboratorijų.
  • Nėra pavojaus pažeisti ar supainioti tyrimų mėginius dėl transportavimo.

Naudinga žinoti

Tinkamiausias laikas ŽPV tyrimui – tarp 10 ir 20 dienos, skaičiuojant nuo pirmosios menstruacijų periodo dienos. Taip pat patartina 2 dienas prieš testą nenaudoti įvairiausių kremų, prausimosi putų, vaginalinių medikamentų, nes jie gali iškreipti tyrimų rezultatus.

Remiantis Amerikos onkologų draugijos rekomendacijomis ŽPV tyrimą rekomenduojama atlikti moterims sulaukusioms 30 metų amžiaus.

Jeigu reguliariai - kas 3 metus, atliekamame gimdos kaklelio tepinėlyje nenustatomi ląstelių pokyčiai, pirmąjį ŽPV tyrimą rekomenduojama atlikti moterims nuo 30 metų. Jeigu 21 – 29 metų amžiaus moteriai atliekant gimdos kaklelio tepinėlio tyrimą nustatomi ląstelių pokyčiai, tokie atveju rekomenduojama atlikti ŽPV tyrimą ir jaunesniame amžiuje*.
*Informacijos šaltinis: https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/infectious-agents/hpv/hpv-and-hpv-testing.html

  • Tyrimų rezultatai bus parengti per 7 d.d.
    Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.
  • Dėl pirminės tyrimų interpretacijos kreipkitės į laboratoriją tel. (8 5) 247 64 17.

Dažniausiai užduodami klausimai

Tyrimai rodo, kad 80 procentų moterų, sulaukusių 50 metų, jau būna susidūrusios su žmogaus papilomos virusais. ŽPV virusai gali būti perduodami vaginalinių, oralinių ar analinių santykių metu, taip pat, kaip ir tiesioginio odos ar gleivinių sąlyčio metu per makštį, burną, išangę. ŽPV infekcija galima infekuotis petingo metu (liečiantis prie kito žmogaus lytinių organų), net ir neturint penetracinių santykių. Dauguma šių virusų nepavojingi, su daugeliu susidoroja imuninė sistema. Tačiau dalis ŽPV organizme lieka ir gali ilgainiui sukelti vėžį.

Ne, jei moteriai diagnozuota ŽPV infekcija, dar nereiškia, kad ji serga ar tikrai susirgs gimdos kaklelio vėžiu. Jeigu atlikus ŽPV tyrimą paaiškėja, kad moteris yra užsikrėtusi aukštos rizikos ŽPV, ji turi imtis prevencinių veiksmų. Svarbiausia – profilaktiškai lankytis pas gydytoją ginekologą ir reguliariai atlikti paskirtus tyrimus pagal jo rekomendacijas.

90 proc. ŽPV infekcijų natūraliai išnyksta per dvejus metus. Vis dėlto nėra iki galo nustatyta, ar virusas visiškai išnyksta, ar imuninė sistema užslopina taip, kad jo neįmanoma aptikti. Tikėtina, kad vis dėlto po kurio laiko, net po kelerių metų, virusas vėl gali tapti aktyvus, todėl svarbu vadovautis gydytojo rekomendacijomis ir pakartoti ŽPV tyrimą.

Didžiausia rizikos grupė susirgti gimdos kaklelio vėžiu – moterys, kurioms per 30 metų. Todėl turinčios ŽPV infekciją moterys, kurioms per 30 metų, turi reguliariai tikrintis.

Lietuvoje dažniausiai atliekamas tik PAP tyrimas ir tik tuomet, kai jo rezultatai nėra normalūs, siūloma atlikti ir ŽPV tyrimą. Visgi daugelyje pažangių šalių rekomenduojama abu tyrimus atlikti kartu patikimam rezultatui gauti. Vokietijos pavyzdys vykdant moterų profilaktinę programą dėl gimdos kaklelio vėžio, pavadintą DNAPAP™, parodė, kad naudojant abu tyrimo metodus – aukštos rizikos ŽPV testą ir PAP tepinėlį per vienerius metus naujų ligos atvejų skaičius buvo sumažintas 7000 atvejų, mirties – 2000 atvejų.

Mediateka

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės tyrimams
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialūs pasiūlymai tik prenumeratoriams